مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

آزمایش جدید Covid-19 مبتنی بر تلفن های هوشمند در کمتر از 30 دقیقه نتیجه می دهد ، Health News ، ET HealthWorld

1 min read

آزمایش جدید Covid-19 مبتنی بر تلفن های هوشمند در کمتر از 30 دقیقه نتیجه می دهدواشنگتن: دانشمندان یک فناوری جدید برای آزمایش تشخیصی Covid-19 مبتنی بر CRISPR توسعه داده اند که با استفاده از یک دوربین گوشی هوشمند نتایج دقیق را در کمتر از 30 دقیقه ارائه می دهد.

طبق تحقیق منتشر شده در مجله Cell ، آزمایش جدید تشخیصی نه تنها می تواند نتیجه مثبت یا منفی ایجاد کند ، بلکه میزان ویروس – غلظت ویروس – را در یک نمونه مشخص اندازه گیری می کند.

به گفته محققان ، در تمام موارد تشخیصی CRISPR تاکنون لازم است که RNA ویروسی به DNA تبدیل شده و قبل از شناسایی تکثیر شود و به این ترتیب زمان و پیچیدگی اضافه می شود.

در مقابل ، رویکرد جدید با استفاده از CRISPR برای شناسایی مستقیم RNA ویروسی ، تمام مراحل تبدیل و تقویت را حذف می کند.

جنیفر دودنا ، یک محقق ارشد در مitسسات گلدستون در ایالات متحده ، گفت: “یک دلیل که ما از تشخیص مبتنی بر CRISPR هیجان زده ایم ، امکان دستیابی سریع به نتایج دقیق در هنگام نیاز است.”

دودنا گفت: “این امر به ویژه در مکانهایی که دسترسی محدود به آزمایش دارند یا در موارد مکرر و سریع به آزمایش نیاز است بسیار مفید است. این می تواند بسیاری از گلوگاههایی را که با Covid-19 دیده ایم از بین ببرد.”

دودنا برنده جایزه نوبل شیمی در سال 2020 برای کشف همزمان ویرایش ژنوم CRISPR-Cas ، فناوری زیربنای این کار شد.

محققان گفتند ، در آزمایش جدید ، پروتئین Cas13 با یک مولکول گزارشگر ترکیب می شود که هنگام برش فلورسنت می شود و سپس با نمونه بیمار از سواب بینی مخلوط می شود.

نمونه در دستگاهی قرار می گیرد که به تلفن هوشمند متصل می شود. آنها گفتند اگر نمونه حاوی RNA از SARS-CoV-2 باشد ، Cas13 فعال می شود و مولكول گزارشگر را قطع می كند و باعث انتشار سیگنال فلورسنت می شود.

به گفته محققان ، دوربین گوشی هوشمند که اساساً به میکروسکوپ تبدیل شده است ، می تواند فلورسانس را تشخیص داده و گزارش کند که یک سواب از نظر ویروس مثبت است.

آنها می گویند این روش می تواند با انواع تلفن های همراه سازگار شود و این فناوری را به راحتی در دسترس قرار دهد.

هنگامی که دانشمندان دستگاه خود را با استفاده از نمونه های بیمار آزمایش کردند ، تأیید کردند که می تواند زمان چرخش سریع نتایج را برای نمونه های دارای بار ویروسی از نظر بالینی فراهم کند.

این تحقیق نشان داد که این دستگاه در کمتر از 5 دقیقه مجموعه ای از نمونه های مثبت را به طور دقیق تشخیص داده است.

محققان گفتند ، برای نمونه هایی با بار ویروسی کم ، دستگاه برای تشخیص آن از آزمایش منفی تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *