مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

دکتر Debkishore Gupta ، اخبار سلامت ، ET HealthWorld

1 min read

تأیید اضطراری سایر واکسن ها نیاز ساعت است: دکتر دبکیشوره گوپتاتوسط دکتر. دبیشوره گوپتا
مشاور و رئیس- میکروبیولوژی بالینی و بیماریهای عفونی ،
پیشگیری و کنترل عفونت سر ،
بیمارستان عمومی روبی ، دانشکده ، میکروبیولوژی DNB ،
Assessor-NABL ، NABH ، WHO ایمنی بیمار

با توجه به آمار ناخوشایند Covid-19 هند – تعداد کل موارد در کشور ما اکنون بیش از 10 میلیون نفر است ، فقط در ایالات متحده ، و تعداد کشته شدگان نزدیک به 150،000 نفر است – جای تعجب نیست که تصویب مقررات اضطراری آخر هفته واکسنها علیه ویروس کرونا با تشویق رهبری سیاسی ، از جمله نخست وزیر نارندرا مودی ، روبرو شد.

تاکنون دو واکسن تأیید شده است – یکی توسط غول دارویی AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد (با نام تجاری Covishield) و دیگری توسط Bharat Biotech هند و شورای تحقیقات پزشکی هند (COVAXIN). برنامه ایمن سازی یک هفته دیگر شروع می شود. آنچه که به همان اندازه مهم است ، این است که انتظار می رود به زودی تأیید واکسن های دیگر – هر دو نوع داخلی و خارجی ، مانند Sputnik V. روسیه ، انجام شود. این رویکرد “نمونه کارهای واکسن” دقیقاً همان چیزی است که نه فقط در هند ، بلکه در سطح جهانی مورد نیاز است. همچنین ، برای دستیابی به نتایج واکسیناسیون انبوه ، سریع و کارآمد. واکسن های مختلف ممکن است در برابر سویه های جهش یافته ویروس کرونا واکنش متفاوتی نشان دهند و به همین دلیل دسترسی به واکسن های ساخته شده در سیستم عامل های مختلف بسیار مهم است.

در مورد انتخاب AstraZeneca به طور خاص ، چندین نکته در اینجا ذکر می شود. به نفع آن هزینه رقابتی (3.5 دلار یا 250 روپیه در هر دوز برای دولت هند) و نیاز به ذخیره سازی نسبتاً ساده است (برخلاف برخی دیگر از واکسن ها که باید در 70- درجه سانتیگراد نگهداری شوند ، می توان آن را در دمای 2-8 درجه سانتیگراد نگهداری کرد) .

با این حال ، چیزی که در مطبوعات و جامعه علمی مورد توجه قرار گرفت این است که از بین همه واکسن های مهم بین المللی موجود ، AstraZeneca یکی از کمترین اثرات ثبت شده است. بر اساس نتایج آزمایش بالینی فاز III که توسط این شرکت در ماه دسامبر در Lancet منتشر شد ، برای یک درمان دو فوتی 62.1 درصد است. در حالی که این میزان هنوز بیش از آستانه 50 درصدی تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی و تنظیم کننده های هند است ، اما به میزان قابل توجهی کمتر از 90 درصد + اثربخشی نشان داده شده توسط واکسن های ضد COVID-19 تولید شده توسط Pfizer / BioNTech و Moderna یا توسط Sputnik V از موسسه Gamaleya روسیه.
تأیید اضطراری سایر واکسن ها نیاز ساعت است: دکتر دبیشوره گوپتاقابل توجه است که AstraZeneca در حال حاضر با روس ها در حال کار بر روی ترکیب ناقل واکسن خود با Sputnik V است (که نشان دهنده اثربخشی 91.4 درصدی در مرحله کنترل نهایی فاز III است که ماه گذشته ثبت شده است) دقیقاً برای بررسی اینکه آیا این می تواند به افزایش اثر واکسن آن کمک کند یا خیر. 90 درصد نیز هست.

در حالی که هر دو واکسن از فناوری بردار آدنوویروس استفاده می کنند ، اما واکسن AstraZeneca مبتنی بر آدنو ویروس شامپانزه است (که محبوب ترین فناوری در بین واکسیناسیون نیست زیرا نظرسنجی های انجام شده اخیر نشان می دهد ، با توجه به انتخاب ، مصرف کنندگان فناوری های دیگر را ترجیح می دهند) ، واکسن Sputnik V مبتنی بر آدنو ویروس انسانی است. برخلاف AstraZeneca ، که از یک جز component مشابه برای هر دو تلقیح استفاده می کند ، واکسن روسی از دو نوع مختلف در دو تلقیح جداگانه استفاده می کند. استفاده از روش اخیر می تواند در دستیابی به یک پاسخ ایمنی طولانی مدت کارآمدتر باشد.

این یک نمونه عالی از همکاری بین المللی بین تولیدکنندگان واکسن است که امیدوارم هند نیز از آن بهره مند شود ، به ویژه اینکه هم AstraZeneca و هم Sputnik V همکاری نزدیک با تولیدکنندگان دارویی هند دارند و هر دو واکسن در اینجا تولید می شوند.

(سلب مسئولیت: نظرات ابراز شده فقط از نویسنده است و ETHealthworld.com لزوماً عضو آن نیست. ETHealthworld.com هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارات وارده به شخص یا سازمان به طور مستقیم یا غیر مستقیم ندارد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *