مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

رسمی ، اخبار سلامت ، ET HealthWorld

1 min read

IMD شروع انتشار پیش بینی ها برای شیوع مالاریا در ماسون بعدی: رسمیدهلی نو: دبیر وزارت علوم زمین M Rajeevan روز شنبه گفت ، وزارت هواشناسی هند (IMD) از پیشگامان بعدی شروع پیش بینی شیوع مالاریا را آغاز می کند.

راجيوان با ارائه سخنراني در مورد “پيشرفت هاي اخير در هوا و پيش بيني هاي آب و هوا” كه توسط آكادمي علوم هند برگزار شد ، گفت هند همچنين قصد دارد تا امكانات محاسباتي با كارايي بالا (HPC) خود را از ظرفيت موجود 10 petaflops به 40 petaflops ، يك مرحله ای که به طور قابل توجهی در بهبود پیش بینی های هوا کمک خواهد کرد.

در حال حاضر ، هند در HPC فقط در کنار ایالات متحده ، انگلیس و ژاپن است.

گزارشی که این هفته توسط وزارت علوم زمین منتشر شد ، حاكی از آن است كه تقریباً 990 روپیه خرج شده برای مأموریت ملی موسمی و HPC 50 برابر سرمایه گذاری انجام شده سود سهام عاید خود كرده است.

راجیوان بعداً به PTI گفت ، با پیش بینی هر شیوع بیماری منتقله از طریق ناقل ، پدیده وقوع مالاریا و ارتباط آن با میزان بارندگی و دما را مطالعه کرد.

راجيوان گفت: “IMD ابتدا داده هاي مالاريا را از ناگپور بدست آورد. اين مورد را مي توان در جاهاي ديگر نيز اعمال كرد. اين مي تواند شيوع مالاريا در مقياس بزرگ را پيش بيني كند.”

وی گفت: همین روش را می توان برای سایر بیماریهای مرتبط با موسمی مانند دنگ و وبا نیز به كار برد.

وی گفت: “IMD خدمات پیش بینی مالاریا را در موسم بعدی عملیاتی خواهد كرد.”

مالاریا در مناطقی از آفریقا و کشورهای نیمه گرمسیری بیداد می کند.

براساس گزارش جهانی مالاریا در سال 2019 ، 19 کشور در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و هند تقریباً 85 درصد از بار جهانی مالاریا را به دوش می کشند.

طبق پورتال بهداشت ملی ، بیشتر موارد مالاریا از مناطق شرقی و مرکزی کشور و از ایالت هایی که مناطق جنگلی ، تپه ای و قبیله ای دارند گزارش شده است.

این ایالت ها شامل ادیشا ، چاتیسگره ، جارخند ، مادیا پرادش ، ماهاراشترا و برخی از ایالت های شمال شرقی مانند تریپورا ، مگالایا و میزورام است.

در هند ، موارد مالاریا به طور مداوم از 2.08 میلیون نفر در سال 2001 به حدود 4 لک در سال 2018 کاهش یافته است. NHP گفت ، از میان کشورهایی که بیشترین آسیب را به مالاریا متحمل شده اند ، فقط هند در کاهش بار بیماری پیشرفت داشته است.

راجیوان در سخنرانی خود گفت كه 90 درصد اطلاعات مربوط به هواشناسی از ماهواره ها تهیه می شود. بقیه آن از منابع متداول مانند رادارهای داپلر ، شناورهای موجود در دریا ، مشاهده کشتی ها و هواپیماها و مشاهدات دیگر حاصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *