مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

مدل AI از اسکن شبکیه برای پیش بینی بیماری آلزایمر ، Health News ، ET HealthWorld استفاده می کند

1 min read

مدل AI از اسکن شبکیه برای پیش بینی بیماری آلزایمر استفاده می کندنیویورک: محققان گفتند: نوعی هوش مصنوعی (AI) که برای تفسیر ترکیبی از تصاویر شبکیه طراحی شده است ، قادر به شناسایی موفقیت آمیز گروهی از بیماران بود که به بیماری آلزایمر معروف بودند.

طبق این مطالعه که در مجله چشم پزشکی انگلیس منتشر شده است ، این نرم افزار رایانه ای ساختار شبکیه و رگهای خونی موجود در تصاویر داخل چشم را که با تغییرات شناختی در ارتباط هستند ، بررسی می کند.

این یافته ها اثبات این مفهوم را ارائه می دهند که تجزیه و تحلیل یادگیری ماشینی انواع خاصی از تصاویر شبکیه امکان ایجاد روشی غیرتهاجمی را برای تشخیص بیماری آلزایمر در افراد علامت دار دارد.

“شارون فکرات” از دانشگاه دوک در ایالات متحده گفت: “تشخیص بیماری آلزایمر اغلب به علائم و آزمایش های شناختی متکی است. آزمایشات اضافی برای تأیید تشخیص ، تهاجمی ، گران است و خطراتی را به همراه دارد.”

فکرات افزود: “داشتن روشی در دسترس تر برای شناسایی آلزایمر می تواند از بسیاری جهات به بیماران کمک کند ، از جمله بهبود دقت تشخیصی.”

این تیم بر اساس کارهای قبلی که در آنها تغییراتی در تراکم عروق خونی شبکیه که با تغییرات شناختی ارتباط دارد را شناسایی کردند.

آنها تراکم شبکه مویرگی اطراف مرکز ماکولا را در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش دادند.

با استفاده از این دانش ، آنها سپس با استفاده از چهار نوع اسکن شبکیه به عنوان ورودی ، یک مدل یادگیری ماشین را که به عنوان یک شبکه عصبی کانولوشن (CNN) شناخته می شود ، آموزش دادند تا به رایانه آموزش دهند تا تفاوت های مهم بین تصاویر را تشخیص دهد.

از اسکن 159 شرکت کننده در مطالعه برای ساخت CNN استفاده شد: 123 بیمار از نظر شناختی سالم بودند و 36 بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر شناخته شده بودند.

نویسنده اصلی تحقیق ، سی الیس عاقلانه گفت: “ما چندین روش مختلف را آزمایش کردیم ، اما بهترین مدل ما تصاویر شبکیه را با داده های بیمار بالینی ترکیب کرد.”

ویلی اضافه کرد: “CNN ما بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر علامتی را از شرکت کنندگان از نظر شناختی سالم در یک گروه آزمایش مستقل متمایز کرد.”

محققان خاطرنشان كردند كه مطالعات اضافی همچنین تعیین می كند كه رویكرد هوش مصنوعی در مقایسه با روشهای فعلی تشخیص بیماری آلزایمر كه اغلب شامل تصویربرداری عصبی گران و تهاجمی و آزمایش مایع نخاعی مغزی است ، مقایسه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *