مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

نامزدهای اصلی و محل استقرار آنها ، بهداشت نیوز ، ET HealthWorld

1 min read

نژاد واکسن Covid-19: کاندیداهای اصلی و محل استقرار آنهاتقریباً با گذشت یک سال از ابتلا به بیماری همه گیر Covid-19 ، حدود 200 کاندید واکسن در دست کار هستند و 10 نفر از آنها توسط چندین کشور تأیید شده اند یا تحت موارد اضطراری محدودی قرار دارند. در حالی که هند آماده می شود تا واکسن خود را از 16 ژانویه راه اندازی کند ، در اینجا نگاهی به گزینه ها می اندازیم:

کوواکسین
این واکسن بومی توسط Bharat Biotech و با همکاری شورای تحقیقات پزشکی هند و انستیتوی ملی ویروس شناسی ساخته شده است و از طرف دولت هند مجوز استفاده اضطراری را در “حالت آزمایش بالینی” دریافت کرده است.

این یک واکسن “غیرفعال” است که با استفاده شیمیایی از نمونه های ویروس کرونا ویروس جدید ساخته شده است تا آنها را از تولید مثل ناتوان کند. این فرآیند پروتئین های ویروسی ، از جمله پروتئین سنبله ویروس کرونا را که برای ورود به سلول های انسان استفاده می کند ، سالم نگه می دارد.

به صورت دو دوز ، با فاصله سه هفته ، پروتئین های ویروسی موجود در واکسن سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و افراد را برای عفونت های آینده با ویروس عفونی واقعی آماده می کند. به گفته بهارات بیوتک ، این ماده درمانی می تواند حداقل در مدت یک هفته در دمای اتاق نگهداری شود.

یک مطالعه درمورد آزمایش فاز 1/2 که در ماه دسامبر در سرور پیش چاپ medRxiv منتشر شد ، نشان داد که این دارو هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی کند. با این حال ، هیچ اطلاعات دیگری در سطح عمومی منتشر نشده است که بتواند ایمن و موثر بودن واکسن باشد.

“واکسن ICMR-Bharat Biotech یک واکسن ویروس کامل است و تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد اثر محافظتی آن در دسترس نیست. من از گرفتن آن توسط مقامات انتقاد دارم.” ایمونولوژیست Vineeta Bal ، وابسته به موسسه ملی ایمنی شناسی در دهلی نو ، به PTI گفت.

COVISHIELD
این واکسن که به طور مشترک توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca ساخته شده است و در هند با نام Covishield شناخته می شود ، اولین واکسنی بود که براساس آن آزمایشات بالینی فاز 3 انجام شد.

تاکنون در انگلستان ، آرژانتین ، مکزیک و هند مجوز استفاده اضطراری گرفته شده است.

دانشمندان نسخه ای از آدنو ویروس ها را ویرایش کرده اند که شامپانزه ها را آلوده می کند تا ژن مسئول پروتئین سنبله ویروس کرونا را بدست آورد.

برای ایجاد اثرات مطلوب به دو دوز ، به فاصله چهار هفته ، نیاز دارد.

Adar Poonawalla ، مدیر عامل SII ، گفت: “Covishield تولید شده توسط م Instituteسسه سرم هند ، در هر دوز 1000 روپیه به ازای هر دوز فروخته می شود اما برای دولت هند فقط 200 روپیه هزینه دارد ،” واکسن Oxford-AstraZeneca-Serum Institute آزمایشات با سرعت 60-70 درصد. در حالی که داده های واضحی از آزمایش های پل زدن در هند موجود نیست ، اما واکسن مطمئناً بی خطر است. ”

طبق گفته ویروس شناس اوپاسانا ری از انستیتوی زیست شیمیایی CSIR-هند ، کلکته ، واکسن AstraZeneca-Oxford از نظر ذخیره سرما محدودیت کمتری دارد زیرا می توان آن را در دمای طبیعی یخچال (2-8 درجه سانتیگراد) ذخیره ، حمل و استفاده کرد. حداقل برای شش ماه

نوین
واکسن mRNA توسط شرکت مستقر در ایالات متحده Moderna تاکنون برای استفاده در اسرائیل ، اتحادیه اروپا ، کانادا و ایالات متحده تأیید شده است.

مطالعه اثر واکسن Moderna نشان داد که این ماده 94.1 درصد در جلوگیری از بیماری تأثیر دارد. در این نوع واکسن ها ، RNA پیام رسان – یا mRNA – به عنوان نقشه ای برای تولید پروتئین سنبله ویروس کرونا عمل می کند و توسط مولکول های لیپید کپسوله شده و به سلول های انسانی منتقل می شود.

سپس سلولهای گیرنده واکسن از این کد ژنتیکی mRNA برای تولید پروتئین ویروسی برای آموزش سیستم ایمنی بدن برای رویارویی در آینده با ویروس کرونا ویروس استفاده می کنند.

واکسن Moderna که به صورت دو دوز و با فاصله چهار هفته تجویز می شود ، می تواند تا 30 روز در یخچال با دمای 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری شود. در دمای -20 درجه سانتیگراد می توان آن را تا شش ماه نگهداری کرد. این هنوز هم برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مناطق گرمسیری که در ماه های تابستان دمای بسیار بالایی را تجربه می کنند ، یک چالش است.

در نوامبر سال گذشته ، مدیر اجرایی مدرنا ، استفان بانسل به یک هفته نامه آلمانی گفت که این شرکت بسته به میزان سفارش ، از هر دوز کاندید واکسن Covid-19 بین 25 تا 37 دلار از دولت دریافت خواهد کرد.

PFIZER-BIONTECH
پیشگیری Cfid-19 Pfizer-Biontech با حمایت ایالات متحده ، مانند واکسن Moderna ، بر اساس بخشهایی از ماده ژنتیکی ویروس کرونا ویراست. داده های اولیه آزمایشات بالینی نشان داد که دو دوز واکسن ، با فاصله سه هفته ، بیش از 90 درصد اثر را فراهم می کند.

به دنبال نتایج ، انگلیس ، کانادا ، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی واکسن Pfizer را برای استفاده تأیید کرده اند. چندین کشور از جمله ایالات متحده ، سنگاپور ، آرژانتین و مکزیک مجوز استفاده اضطراری را داده اند. یک محدودیت برای واکسن Pfizer نیاز آن به ذخیره سازی فوق العاده سرد – تا -70 درجه سانتیگراد است.

گزارش شده است که هر دوز آن 37 دلار است.

SPUTNIK V
Sputnik V از موسسه تحقیقات Gamaleya روسیه توسط چندین کشور برای استفاده اضطراری تأیید شده است اما منتظر نتایج بیشتری از آزمایشات فاز 3 است.

Sputnik V که یک واکسن تحت ویروس آدنوویروس است ، با استفاده از ترکیبی از دو ویروس آدنو ویروس به نام های Ad5 و Ad26 تولید می شود. شواهد اولیه از آزمایشات فاز 3 نشان می دهد که در صورت دو دوز ، با فاصله سه هفته ، 90 درصد موثر است.

در ماه نوامبر ، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه گفت كه هزینه واكسن از 10 فوریه 2021 كمتر از 10 دلار خواهد بود. گفته می شود كه فرم خشك واكسن را می توان در دمای 2-8 درجه سانتیگراد نگهداری كرد و نیازی به انبار یخ ندارد. .

دعوت کرد
واکسن ضد ویروسی آدنوویروس که توسط شرکت چینی CanSino Biologics تهیه شده است نیز تحت آزمایشات فاز 3 است و قبلاً برای استفاده محدود توسط ارتش چین تایید شده است.

از ماه آگوست ، این واکسن بخشی از آزمایشات فاز 3 در چندین کشور از جمله روسیه ، مکزیک و پاکستان بوده است.

کروناواک
شرکت چینی دیگری به نام Sinopharm نیز با واکسن غیرفعال خود با نام CoronaVac پیشرفت کرده است. برای استفاده محدود در کشور به آن تأیید اضطراری داده شده است. گفته می شود این واکسن به صورت دو دوز و با فاصله دو هفته تجویز می شود. دانشمندان هنوز مطالعه ای در مورد آزمایش انجام شده تاکنون انجام نداده اند.

م Vسسه وکتور

موسسه وکتور روسیه واکسن پروتئینی تولید کرده است. در حال حاضر تحت آزمایشات بالینی فاز 3 است. برای ایجاد ایمنی از نسخه های اصلاح شده پروتئین سنبله ویروس کرونا استفاده می کند. گزارش شده است که این واکسن می تواند تا 2 سال در دمای 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری شود. اطلاعات مربوط به اثربخشی درمانی هنوز منتشر نشده است.

NOVAVAX
پس از نشان دادن نتایج امیدوار کننده در آزمایشات فاز 1-2 و در آزمایشات حیوانی ، واکسن تولید شده توسط شرکت آمریکایی Novavax در حال حاضر تحت آزمایشات بالینی فاز 3 قرار دارد. از نسخه اصلاح شده پروتئین سنبله ویروس کرونا برای القا imm مصونیت استفاده می کند و گفته می شود می تواند در دمای 2-8 درجه سانتیگراد ذخیره شود. پس از برخی مشکلات در ساخت دوزهای مورد نیاز برای مطالعه فاز 3 در ایالات متحده ، دادگاه سرانجام در 28 دسامبر آغاز شد.

جانسون و جانسون
واکسن ناقل آدنوویروس توسط این شرکت آمریکایی در آزمایشات روی میمون ها از ویروس کرونا محافظت کرده است و در حال حاضر بخشی از آزمایشات بالینی فاز 3 است. برخلاف سایر واکسن ها ، این واکسن به صورت تک دوز ارائه می شود ، اما در حال حاضر آزمایش ها برای آزمایش اثربخشی آن به صورت دو دوز در حال انجام است. این شرکت خاطرنشان کرده است که این ماده درمانی را می توان تا سه ماه در یخچال در دمای 8-8 درجه سانتیگراد و تا دو سال در دمای 20- درجه سانتیگراد نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *