مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

“هیچ مداخله پزشکی دیگری مانند واکسنهایی که جان انسانها را نجات دهند وجود نداشته است … آنها برای اهلی کردن ویروس مهم هستند”

1 min read

گوینداراجان پادمانابان رئیس آکادمی ملی علوم هند است. وی مدیر سابق انستیتوی علوم هند ، بنگلور ، با آموزش بیوشیمی است. وی در مورد واکسن ها و چالش های تولید واکسن برای مبارزه با ویروس کرونا ویروس با باپا ماژومدار صحبت کرد:

مردم می گویند ما تا حد زیادی توانسته ایم ویروس را بدون واکسن مهار کنیم. آیا واقعاً به یکی احتیاج داریم؟
ما بعد از آنفولانزای اسپانیایی در سال 1918 شاهد یک همه گیری به این بزرگی نبودیم. این ویروس توانایی فوق العاده ای در انتشار و ایجاد بیماری دارد. ویروس ها به حداکثر میزان عفونت خود می رسند ، سپس ضعیف می شوند ، اما می توانند دوباره حمله کنند. پیش بینی رفتار آنها دشوار است. این واکسن ها به کنترل انتقال ویروس کمک کرده و از محافظت از افراد در برابر عفونت شدید محافظت می کند. اگر اکنون شروع کنیم ، واکسیناسیون کل جمعیت هدف در کشور چند سال طول می کشد. اگر به تاریخ بشر نگاه کنید ، هیچ مداخله پزشکی دیگری مانند واکسن ها که موجب نجات میلیون ها و میلیون ها انسان از آبله تا آنفلوانزا شده باشد وجود نداشته است. در تاریخ بشر ، هیچ استراتژی دیگری وجود نداشته است. بنابراین افراد نباید واکسن را از دست بدهند.
n چرا تهیه دارو علیه ویروس بسیار دشوار است؟

ویروس ها ذاتاً ناپایدار هستند ، نه مرده اند و نه زنده. بسیاری از شرایط محیطی مانند تابش ، مواد شیمیایی باعث جهش در آنها می شوند. آنها یواشکی هستند ، میزبان را برای ضرب ربوده و بخشی از این مسئله خود دفاع میزبان ، “طوفان سیتوکین” (واکنش ایمنی بیش از حد) است. برای تولید سه تا چهار دارو برای تحت کنترل نگه داشتن HIV ، دانشمندان ما 30 تا 35 سال طول کشید. یک مولکول دارویی ضد ویروسی ممکن است در لوله آزمایش ، در مدل های حیوانی و سپس در انسان رفتار مشابهی نداشته باشد. به همین دلیل وقتی می خواهیم یک ویروس را رام کنیم ، واکسن ها بسیار مهم هستند.

چه چیزی ویروس کرونا ویروس را بسیار ویروس کرده است؟
این سوالی است که دانشمندان را نیز گیج می کند. ما در گذشته ویروس های بسیار دیگری از همان خانواده را دیده بودیم. به عنوان مثال ، SARS-1 ، اگرچه بسیار بیماری زا است ، اما 27 کشور را تحت تأثیر قرار داده و باعث مرگ 800 نفر شده است. ویروس SARS-2 بسیار نزدیک به SARS-1 است اما انتقال آن بسیار بیشتر است. یک یافته نشان می دهد که این مسئله به این دلیل است که این ویروس بسیار قوی ، حدود 10 برابر قوی تر با گیرنده متصل می شود.

آیا واکسن روی سویه های جهش یافته عمل می کند؟
کاملاً هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن ویروس جهش یافته را خنثی نمی کند. واکسن ها آنتی بادی های پلی کلونال تولید می کنند ، به این معنی که آنها توانایی خنثی سازی قسمتهای زیادی از پروتئین را دارند. وقتی ما با استفاده از پروتئین سنبله واکسن درست می کنیم ، مقدار زیادی از پروتئین سنبله را خنثی می کند و از ورود به سلولهای بدن انسان جلوگیری می کند. بنابراین ، جهش های این و آنجا پروتئین سنبله باعث بی اثر شدن واکسن نمی شود. تا زمانی که جهش ها عظیم نباشند ، بسیار بعید است که واکسن مثر نباشد. در برخی موارد ، ما مرتباً واکسن را به روز می کنیم. به عنوان مثال ، شرکت های واکسن سازی واکسن آنفلوانزا را با افزودن سویه های جدید ویروس آنفولانزا در آن سال در محیط گردش می دهند ، به روز می کنند ، بنابراین واکسن در برابر سویه های جدید همچنان موثر است.

ما در حال حاضر دو واکسن در هند داریم که تعداد بیشتری واکسن در راه است. آیا به یک سبد واکسن نیاز داریم؟
برای جمعیتی به این بزرگی ، داشتن یک سبد واکسن بهتر است. بیشتر این واکسن ها پروتئین سنبله را هدف قرار می دهند ، اما همه آنها متفاوت هستند. برخی از آنها واکسن غیرفعال هستند ، سپس پروتئین سنبله نوترکیب وجود دارد ، و سپس موارد دیگری وجود دارد که پروتئین سنبله را با استفاده از آدنو – و سایر ناقلین ، به طور جالب توجه واکسن DNA و mRNA بیان می کنند. در صورت بروز مشکلات جدید ، این امر به ما در تهیه کافی کمک کرده و به عنوان پشتیبان عمل می کند. واکسن داخل بینی که اکنون روی آن کار شده مستقیماً به ریه ها منتقل می شود و اگر بعد از آزمایشات به خوبی خارج شود ، استفاده از آن راحت تر خواهد بود.

در مورد کاندیداهای واکسن برای کودکان چطور؟
ما باید واکسیناسیون کودکان را بررسی کنیم و این نیاز به آزمایشات کافی دارد. در حالی که تصور می شود کودکان در برابر SARS-CoV-2 مقاوم هستند ، آنها ناقل ویروس هستند. اکنون این تفکر وجود دارد که ما باید بچه ها را نیز آزمایش کنیم. همچنین ادعاهایی وجود دارد که واکسن های ما از جمعیت سالخورده محافظت می کنند.

آیا واکسن mRNA (پیام رسان RNA) آینده هند است؟
اگر ما موفق به تولید واکسن mRNA شویم که در دمای 8-8 پایدار بماند ، انقلابی خواهد بود زیرا واکسن mRNA در صورت جهش می تواند خیلی سریع به روز شود. نوآوری دیگر mRNA خود تقویت کننده است که چندین برابر را چندین برابر می کند. واکسن mRNA در یک سیستم عاری از سلول ساخته شده و نیازی به مقیاس بزرگ با استفاده از راکتورهای زیستی ندارد. همین مسئله آن را بسیار متنوع کرده است. واکسن های Pfizer و Moderna همگی مبتنی بر فناوری mRNA هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *