مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

“Pfizer vax م afterثر پس از فقط یک وعده” ، بهداشت نیوز ، ET HealthWorld

1 min read

'Pfizer vax بعد از فقط یک دوز موثر است'واشنگتن: بر اساس اسنادی که روز سه شنبه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا قبل از جلسه گروه مشاوره واکسن آن منتشر شد ، واکسن کرونا ویروس ساخته شده توسط Pfizer و BioNTech محافظت شدیدی در برابر Covid-19 در حدود 10 روز از اولین دوز ایجاد می کند.

این یافته یکی از چندین نتایج مهم قابل توجه در مطالب توجیهی است که شامل بیش از 100 صفحه تجزیه و تحلیل داده ها از آژانس و Pfizer است. ماه گذشته ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که واکسن دو دوزه آنها پس از دو دوز تجویز سه هفته با یکدیگر ، میزان کارآیی آنها 95٪ است. تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد که محافظت خیلی زودتر شروع می شود.

'Pfizer vax بعد از فقط یک دوز موثر است'

علاوه بر این ، واکسن بدون توجه به نژاد ، وزن و سن داوطلب به خوبی کار کرده است. در حالی که این آزمایش هیچ گونه عوارض جانبی جدی ناشی از واکسن پیدا نکرد ، بسیاری از شرکت کنندگان درد ، تب و سایر عوارض جانبی را تجربه کردند.

روز پنجشنبه ، پانل مشاوره واکسن FDA در مورد این مواد پیش از رای گیری در مورد توصیه مجاز به واکسن Pfizer و BioNTech بحث خواهد کرد.

Pfizer و BioNTech در ماه جولای یک آزمایش بالینی گسترده را آغاز کردند و 44000 نفر را در ایالات متحده ، برزیل و آرژانتین استخدام کردند. نیمی از داوطلبان واکسن زدند و نیمی از آنها دارونما دریافت کردند.

طبق یک نمودار در مطالب توجیهی ، ویروس کرونا ویروس جدید در گروه داوطلب واکسینه شده به سرعت حدود 10 روز پس از اولین دوز کاهش یافت. در گروه دارونما ، موارد به طور مداوم افزایش می یابد.

تأثیر سریع این واکسن نه تنها برای افرادی که این واکسن را دریافت می کنند بلکه برای بیمارستان های تحت فشار کشور نیز می تواند سودمند باشد و باعث جلوگیری از ورود بیماران جدید به بخش های مراقبت ویژه شود.

با وجود محافظت اولیه که از طریق دوز اول ارائه می شود ، مشخص نیست که این محافظت به تنهایی چه مدت دوام خواهد داشت و این امر اهمیت دوز دوم را تأکید می کند. مطالعات قبلی نشان داده است که دوز دوم واکسن Pfizer-BioNTech به سیستم ایمنی بدن یک تقویت طولانی مدت می بخشد ، تاثیری که در بسیاری از واکسن های دیگر دیده می شود.

بسیاری از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است واکسن های ویروس کرونا از برخی افراد بهتر از دیگران محافظت کند. اما نتایج موجود در مطالب توجیهی حاکی از وجود چنین مشکلی نیست. این واکسن در مردان و زنان و همچنین در افراد سفیدپوست ، سیاه پوست و لاتین میزان مشابهی دارد. همچنین در افراد چاق که خطر بیشتری برای بیمار شدن با Covid-19 دارند خطر خوبی دارد.

برخی واکسن ها برای بیماری های دیگر پاسخ ایمنی ضعیفی را در بزرگسالان مسن تر ایجاد می کنند. اما Pfizer و BioNTech دریافتند كه افراد بالای 65 سال به همان اندازه كه افراد جوانتر از واكسن ویروس كرونا محافظت می كنند ، محافظت می كنند.

حتی اگر واکسن توسط FDA مجاز باشد ، آزمایش ادامه خواهد داشت. در اسناد توجیهی ، این شرکت ها گفتند که آنها مردم را تشویق می کنند که تا زمانی که ممکن است در محاکمه بمانند ، بدون دانستن اینکه آیا واکسن دریافت کرده اند یا دارونما ، تا محققان بتوانند به جمع آوری اطلاعات در مورد ایمن بودن واکسن و تاثیر گذار.

مطالب توجیهی همچنین نگاه عمیق تری به ایمنی واکسن دارد. در هر آزمایش بالینی بزرگ ، برخی از افرادی که واکسن می زنند شرایط سلامتی را تجربه می کنند که هیچ ارتباطی با خود واکسن ندارد. مقایسه میزان علائم آنها با علائم گروه دارونما و همچنین میزان پس زمینه در یک جمعیت می تواند نشانه هایی باشد که در واقع ممکن است توسط واکسن ایجاد شود.

FDA نتیجه گرفت که هیچ “عدم تعادل معنی داری” در عوارض جدی سلامتی ، معروف به عوارض جانبی ، بین دو گروه وجود ندارد. این آژانس خاطرنشان کرد: چهار نفر در گروه واکسینه شده نوعی فلج صورت به نام فلج بل را تجربه کردند و هیچ موردی در گروه دارونما مشاهده نشد. تفاوت بین دو گروه معنی دار نبود و میزان در گروه واکسینه شده به طور قابل توجهی بالاتر از جمعیت عمومی نبود.

تجزیه و تحلیل جدید Pfizer نشان داد که بسیاری از داوطلبانی که این واکسن را دریافت کرده اند ، ساعاتی پس از دوز دوم احساس بیماری می کنند ، و این نشان می دهد که ممکن است بسیاری از افراد مجبور به درخواست یک روز تعطیل در محل کار خود شوند یا تا زمان فروپاشی علائم آماده استراحت باشند. در میان سنین 16 تا 55 سال ، بیش از نیمی دچار خستگی شدند و بیش از نیمی نیز سردرد گزارش کردند. بیش از یک سوم لرز احساس کرد و 37٪ احساس درد عضلانی کردند. تقریباً نیمی از افراد بالای 55 سال احساس خستگی ، یک سوم سردرد و حدود یک چهارم احساس لرز کردند ، در حالی که 29 درصد دچار درد عضلانی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *