آنها را برای موفقیت تنظیم کنید: درمان پوسیدگی های دوران کودکی با گلاس آینومرها

بازیابی ECC

مراجعه به دندانپزشک در هر سنی ممکن است دشوار باشد، اما برای کودکان ممکن است قبل از اینکه شما درمان ترمیمی را در نظر بگیرید، ممکن است آسیب زا باشد. با این حال، روش‌ها و موادی وجود دارد که می‌تواند به آسان کردن تجربه برای بیمار و پزشک کمک کند.

گزینه های درمان:
برداشتن بافت پوسیدگی:

دو روش مختلف برای برداشتن بافت پوسیدگی وجود دارد – حذف کامل (CCR) و حذف انتخابی بافت پوسیدگی (SCR). اولین
روش دوم تمام عاج دمینرالیزه شده را تا زمانی که به عاج سخت برسد حذف می کند، در حالی که روش دوم فقط عاج نرم را حذف می کند تا قرار گرفتن در معرض پالپ کاهش یابد.8

بدون برداشتن بافت پوسیدگی (تکنیک هال، HT):

برخلاف روش‌های سنتی حذف پوسیدگی و درمان ترمیمی، تکنیک هال (HT) یک رویکرد غیر تهاجمی را دنبال می‌کند. اصل HT این است که در پوسیدگی ها با استفاده از روکش های فلزی پیش ساخته آب بندی شود. بنابراین، باکتری ها از محیط دهان بسته می شوند و در نتیجه روند پوسیدگی را کند یا متوقف می کنند.9

گزینه های درمانی جایگزین:
درمان ترمیمی آتروماتیک (ART):

درمان ترمیمی آتروماتیک (ART) یک گزینه درمانی است که بر اساس برداشتن بافت پوسیدگی تنها با ابزار دستی – بدون نیاز به حفاری – قبل از ترمیم با سیمان، کامپوزیت یا روکش پیش ساخته است.10 در حالی که ART به طور معمول در سراسر جهان استفاده نمی شود، مزایای مختلفی را برای بیماران ناخوشایند یا دشوار کودکان ارائه می دهد که آن را به ابزاری ارزشمند تبدیل می کند که ارزش کاوش را دارد. از آنجایی که نیازی به مته زدن ندارید، می توانید اضطراب و ناراحتی بیمار را کاهش دهید و همچنین درمان را برای کسانی که ممکن است از فوبیای دندانی رنج می برند آسان کنید. بعلاوه، ART نیازی به برق یا بیهوشی ندارد، و زمانی که کودک دارای سایر شرایط سلامتی است که ممکن است بیهوشی را ناامن کند، آن را به گزینه ای مناسب تبدیل می کند. به طور کلی، این تکنیک ساده، کمتر ترسناک، کمتر دردناک است و می تواند مقرون به صرفه تر از روش های دیگر باشد. و نشان داده شده است که استفاده از ART با گلاس آینومرهای بسیار ویسکوز گزینه مناسبی برای درمان تک سطحی است.
ضایعات پوسیدگی در دندان های شیری11

گزینه های مواد: فرصت Glass Ionomer:

پس از برداشتن پوسیدگی، چندین ماده مختلف وجود دارد که می توانید برای ترمیم دندان از آنها استفاده کنید، با این حال، مواد ترمیم کننده گلاس آینومر (GIs) مزایای مشخصی برای بیماران اطفال دارند.

برای شروع، GI ها زیست سازگار هستند و از نظر شیمیایی با ساختار طبیعی دندان پیوند دارند – بدون اچ، چسب، یا مراحل اضافی وقت گیر لازم نیست. این به معنای یک روش ساده تر و سریعتر برای بیماران بداخلاق و یک پیوند عالی است. اما بیشتر از ترمیم ساده، GI ها در واقع به حمایت از دندان های سالم کمک می کنند. این مواد منحصر به فرد حاوی تعدادی یون هستند که از دندان طبیعی حمایت می کنند، از جمله فلوراید، کلسیم و فسفات. همانطور که متخصصان دندانپزشکی به خوبی می دانند، فلوراید کلید سلامت دندان ها است. این ماده روی کلسیم و فسفات، بلوک‌های ساختمانی دندان‌ها نگه داشته و هیدروکسی آپاتیت با ترکیب کریستالی طبیعی مینا را با فلوراپاتیت مقاوم‌تر در برابر پوسیدگی جایگزین می‌کند.

علاوه بر آزادسازی مقدار قابل توجهی فلوراید، GIها به عنوان مخزن یون عمل می کنند و رهش طولانی مدت یون را فراهم می کنند. این بدان معناست که هر بار که بیمار آب غنی از فلوراید می‌نوشد، دندان‌های خود را مسواک می‌زند یا از مایع شستشوی فلوراید استفاده می‌کند، ترمیم آن فلوراید بیشتری جذب می‌کند – که در صورت نیاز آزاد می‌شود. این باعث می شود GI به ویژه برای بیماران جوان در معرض خطر بالای پوسیدگی مفید باشد. فسفات و کلسیم برای معدنی سازی مجدد نیز ضروری هستند، زیرا یکی از مواد معدنی کلیدی در مینای دندان، هیدروکسی آپاتیت است. با آزاد کردن این یون ها همراه با فلوراید، دندان ها تقویت بسیار مورد نیاز را دریافت می کنند. و از آنجایی که GI ها بر پایه آب هستند، این یون ها می توانند به داخل و خارج مواد به جایی که بیشتر مورد نیاز هستند حرکت کنند.

بعلاوه، GIها فوق العاده همه کاره هستند – می توان از آنها به عنوان مواد ترمیمی کامل و همچنین به عنوان آستر و پایه کامپوزیت های مبتنی بر رزین استفاده کرد. آنها می توانند به عنوان سیلانت یا عوامل باندینگ (از جمله برای براکت های ارتودنسی) عمل کنند و به اندازه کافی جریان پذیر هستند تا توبول های عاج حساس را ببندند. و به دلیل تحمل رطوبت، آنها به ویژه برای مهر و موم کردن مولرهای زودرس بسیار عالی هستند – GIها به تکنیک حساس تر هستند، به سرعت تنظیم می شوند و می توانند با ایزوله دندان بالینی کمتر از ایده آل قرار بگیرند. با این حال، GI ها را نمی توان برای ترمیم های کلاس II متحمل استرس یا برای ترمیم بخش انسیزال دندان های ثنایا به دلیل مقاومت فشاری و مشکلات شکستگی توصیه کرد. همه اینها با هم به یک ماده ایده آل برای بیماران اطفال و ECC اضافه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.