مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

آیا هوش مصنوعی می تواند به پیش بینی بهتر خطر ابتلا به سرطان دهان کمک کند؟ دانشمندان بریتانیایی چنین فکر می کنند ، Health News ، ET HealthWorld

1 min read

آیا هوش مصنوعی می تواند به پیش بینی بهتر خطر ابتلا به سرطان دهان کمک کند؟  دانشمندان انگلیس چنین تصوری دارندلندن: طبق گفته محققان دانشگاه شفیلد انگلیس ، هوش مصنوعی (AI) ممکن است به پزشکان کمک کند تا با اطمینان از صحت ، ثبات و عینیت ، خطر ابتلا به سرطان دهان را پیش بینی کنند. محققان در حال بررسی استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند – مطالعه الگوریتم های رایانه ای که به طور خودکار با تجربه بهبود می یابند – برای کمک به آسیب شناسان و بهبود تشخیص زودهنگام سرطان دهان.

به گفته محققان ، در 10 سال گذشته میزان مبتلایان به سرطان دهان از جمله سرطان دهان ، زبان ، لوزه و حفره حلق تقریباً 60 درصد افزایش یافته است.

آنها گفتند که شواهد نشان می دهد مصرف دخانیات و الکل ، ویروس ها ، پیری و همچنین عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

سرطان دهان اغلب دیر تشخیص داده می شود و این بدان معناست که میزان بقای بیمار ضعیف است.

در حال حاضر ، پزشکان باید با ارزیابی نمونه برداری از بیمار بر اساس 15 معیار مختلف ، احتمال ایجاد تغییرات پیش از سرطان ، معروف به دیسپلازی اپیتلیال دهان (OED) ، را برای ایجاد نمره پیش بینی کنند.

سپس این امتیاز تعیین می کند که آیا اقدامی لازم است و چه مسیری را باید طی کرد.

با این حال ، این نمره ذهنی است ، به این معنی که اغلب تغییرات زیادی در نحوه درمان بیماران با نتایج بیوپسی مشابه وجود دارد.

به عنوان مثال ، ممکن است به یک بیمار توصیه شود که تحت عمل جراحی و درمان فشرده قرار گیرد ، در حالی که ممکن است بیمار دیگر برای تغییرات بیشتر تحت نظر قرار گیرد.

READ  شرکت امنیتی ، بهداشت نیوز ، ET HealthWorld

دکتر علی خرم ، مدرس ارشد بالینی در دانشکده دندانپزشکی بالینی دانشگاه شفیلد گفت: “درجه بندی دقیق OED حتی برای آسیب شناسان باتجربه نیز یک چالش بزرگ تشخیصی است.”

خرم خاطرنشان کرد: “در حال حاضر ، یک نمونه برداری ممکن است توسط آسیب شناسان مختلف درجه بندی شود. همان آسیب شناس حتی ممکن است در یک روز متفاوت ، همان بیوپسی را متفاوت ارزیابی کند.”

وی گفت که درجه بندی صحیح در تشخیص زودهنگام سرطان دهان برای اطلاع از تصمیمات درمانی امری حیاتی است و به یک جراح امکان می دهد تشخیص دهد که آیا ضایعه باید کنترل شود یا با جراحی برداشته شود.

خرم گفت: “یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می تواند با از بین بردن ذهنیت ، با استفاده از اتوماسیون و کمی سازی برای هدایت تشخیص و درمان ، به تشخیص بافت کمک کند.”

وی گفت: “تا كنون این مورد بررسی نشده است ، اما هوش مصنوعی این توانایی را دارد كه با اطمینان از صحت ، ثبات و عینیت ، انقلابی در تشخیص و مدیریت سرطان دهان ایجاد كند.”

برای آموزش الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری همبستگی آماری بین طبقه بندی کننده های خاص و میزان بقا ، از نمونه های نمونه OED بایگانی شده با حداقل پنج سال پیگیری داده استفاده خواهد شد.

این الگوریتم ها در ارزیابی از نمونه برداری به آسیب شناسان کمک می کند تا به آنها کمک کند تا در مورد درجه بندی سلول ها و مسیر درمان بیمار تصمیم آگاهانه و بی طرفانه ای بگیرند.

الگوریتم های پیشنهادی دارای زاویه ترجمه قوی و پتانسیلی هستند که به سرعت به عنوان کمک به عمل بالینی و تشخیصی در سراسر جهان استفاده می شوند.

READ  Connect2Clinic که مراقبت های بهداشتی را به دنیای دیجیتال ، اخبار سلامت ، ET HealthWorld می برد

خرم گفت: “مردم اغلب از طریق هوش مصنوعی احساس خطر می كنند ، اما به جای جایگزینی تخصص پزشك ، به ویژه آموزش سطح بالا و تجربه ، این فناوری می تواند به آنها در تصمیم گیری كمك كند و از مهارت هایشان تعریف كند.”

وی گفت: “این به آنها کمک می کند تا ارزیابی دقیق تری انجام دهند و آنها را قادر می سازد که مفیدترین مسیر درمانی را برای بیماران منفرد توصیه کنند که امیدواریم به بهبود نرخ بقا کمک کند.”

به گفته پروفسور نصیر راجپوت ، از دانشگاه وارویک در انگلیس ، پروژه آزمایشی راه را برای توسعه ابزاری هموار می کند که می تواند به شناسایی تغییرات پیش از بدخیمی در دیسپلازی دهان کمک کند ، که برای تشخیص به موقع سرطان دهان بسیار مهم است. .

راجپوت ، یکی از محققان در این تحقیق گفت: “اتمام موفقیت آمیز این پروژه پتانسیل قابل توجهی برای نجات جان انسانها و بهبود خدمات بهداشتی بیمار دارد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *