مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

شیردهی و رشد فک: چگونه از بریس جلوگیری کنیم

1 min read

جایی بین 25-50٪ کودکان نیاز دارند مهاربندها یا سایر درمان های ارتودنسی در دوران کودکی.

اما آیا می دانید که ممکن است بتوانید جلوگیری کردن نیاز به ارتودنسی با شیردهی؟

شیر دادن عادتی است که اکثر والدین می دانند برای رشد کودک مفید است – از یک سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کند ، از جمله می تواند از چاقی محافظت کند.

تحقیقات در چند دهه گذشته همچنین نشان می دهد که شیردهی می تواند باعث رشد صحیح فک و رشد ارتودنسی شود.

به عبارت دیگر ، تغذیه با شیر مادر می تواند به رشد دندانهای کودک شما بدون شلوغی کمک کند.

با این حال، توسط 6 ماهه، فقط 37٪ -58٪ نوزادان هنوز از شیر مادر تغذیه می کنند و بسیاری از آنها نیز شیر می خورند فقط با شیر مادر تغذیه نمی شود.

بیایید نگاهی به شواهد مربوط به شیردهی بیندازیم تا از نیاز به بریس جلوگیری کنیم ، در صورت مشکل شیردهی چه باید کرد و سایر اقدامات مداخله ای برای حمایت از رشد مناسب فک

شیردهی چه تاثیری بر رشد فک دارد؟

شیردهی به دلیل روشی منحصر به فرد در فشار زبان به کام نرم دهان ، از رشد فک پشتیبانی می کند.

نوزادان هنگام شیردهی از حرکت رانشی زبان استفاده می کنند ، زبان را به سمت بالا در کام نرم و پایین به دندانهای جلو فشار می دهند.

در دوران نوزادی ، کام نرم کودک نرم و مانند موم است. رانش زبان هنگام شیردهی ، بلع و مکالمه اشکال ایجاد می کند و کام نرم را منبسط می کند و رشد مناسب فک بالا را تشویق می کند.

با شیشه خوراندن ایجاد نمی کند همان عمل ، به همین دلیل است که کودکانی که منحصراً از بطری تغذیه می کنند ، خطر ارتودنسی بسیار بیشتر است.

تأثیر شیردهی بر رشد فک نیز برای این افراد مفید است توسعه راه هوایی کودک. این ممکن است به جلوگیری از مشکلات با کمک کند تنفس بی نظم خواب، مانند آپنه خواب.

سرانجام ، شیردهی روش ایده آل برای آموزش تغذیه مناسب و عادت های بلعیدن است. نه تنها این کار را می کند رشد طبیعی را حمایت کنید از عضلات صورت و گلو ، اما همچنین ممکن است در برابر عادات غذایی ناخوشایند در طول سالهای کودک نو پا محافظت کند.

بررسی علوم

شیردهی و رشد ارتودنسی

تحقیقات در مورد رابطه شیردهی و رشد ارتودنسی به ما چه می گوید؟

اطلاعات حاصل از مطالعه ای که تقریباً 9700 کودک در سال 1981 در آن شرکت داشتند نتیجه گرفت که مدت زمان شیردهی طولانی تر با خطر کمتری سوlusion انسداد (نامرتبی دندان ها) ارتباط دارد.

مروری بر 48 مطالعه که در سال 2015 منتشر شد ، نشان داد که شیردهی ممکن است خطر را کاهش دهد دندانهای نامرتب شیردهی انحصاری و مدت طولانی شیردهی با بهترین نتیجه همراه بود.

مطالعه ای در سال 2016 416 کودک را دنبال کرد و دریافت که ، در مقایسه با کودکانی که بیش از 6 ماه با شیر مادر تغذیه می کنند ، کودکان کمتر از 6 ماه با شیر مادر تغذیه می کنند:

 • تقریباً دو برابر جمعیت شلوغ بود دندانهای شیری
 • عادت های مکیده انگشت شست یا پستانک اغلب (که می تواند روی رشد فک تأثیر منفی بگذارد)
 • شانس بیشتری برای “مشخصات صورت محدب” داشت ، یک پروفایل صورت که در آن فک عقب می رود زیرا فک به طور کامل رشد نمی کند (معمول در زیر لقمه زدن)
READ  مطالعه جدید: لیزر درمانی سطح پایین می تواند به اندازه فرموکرزول در صرفه جویی در دندان های مولر اولیه موثر باشد

در سال 2018 ، مطالعه ای روی 630 کودک اظهار داشت که کودک هر چه بیشتر از شیر مادر تغذیه کند ، شانس او ​​برای این موارد بیشتر است:

 • دندانهای شیری با فاصله مناسب
 • صفحات ترمینال و متوسط ​​آن ، که به روش صحیح ملاقات دندان های بالا و پایین برای جویدن ایده آل اشاره دارد
 • “ایده آل” اوربایت دندان شکن ، به این معنی که دندان های جلو در هنگام بسته شدن دهان فاصله مناسبی در مقابل دندان های پایین دارند

یک بررسی سیستماتیک دیگر در سال 2018 ، شامل 31 مطالعه کل ، ادعا می کند که شیردهی “فاکتور محافظتی” است در برابر دو مسئله ارتودنسی:

 • کراس بایت خلفی: دندان های پایین معمولاً در یک قسمت از دهان روی هم قرار می گیرند
 • سوocc گرفتگی کلاس II: دندانهای نامرتبی که احتمالاً به بریس نیاز دارند

به طور کلی ، نتایج واضح است: شیردهی به کودک از رشد فک خوب پشتیبانی می کند و خطر ابتلا به بریس را در زندگی کودک کاهش می دهد.

شیردهی و تنفس بی نظم خواب

شناخت ارتباط بین تنفس بی نظم خواب ، رشد ارتودنسی و سایر مشکلات شایع کودکی بسیار مهم است. این موضوعات بسیار نزدیک به هم هستند.

گزارش سال 2013 بحث در مورد اتصال بین شیردهی ، نامرتب بودن دندانها ، ADHD و چاقی در طول چندین سال اول زندگی.

آنها فرایندی را ترسیم می کنند که از نظر بسیاری از کودکان به این شکل است:

 1. شیردهی نکردن منجر به رشد ضعیف فک ، بد دهنی و رشد نامناسب مجاری هوایی می شود.
 2. این عوامل در کنار هم خطر کودکی را افزایش می دهد آپنه خواب.
 3. آپنه خواب در کودکان می تواند به عنوان ADHD (یا دلیل اصلی آن) باشد ، که با نامرتب بودن دندان ها مرتبط است.
 4. بسیاری از کودکان پس از آن دچار چاقی می شوند ، یک عامل خطر مشترک ADHD و عدم شیردهی منحصر به فرد در دوران نوزادی.
 5. كودكان مبتلا به ADHD ، بد دهنی و چاقی از نظر آماری بیشتر دچار آسیب دیدگی های دندانی می شوند.

همانطور که می بینید ، این عوامل به جای یک علت و معلول ساده ، مجموعه ای از مشکلات هستند.

در کودکان با وزن سالم و مبتلا به آپنه خواب ، علت اصلی بروز آپنه خواب است در نظر گرفته می شود رشد ضعیف صورت و فک.

شیردهی و حفره

شلوغی دندان ها ، بریس های فلزی ، اختلال در تنفس در خواب و چاقی همه با نرخ بالاتر پوسیدگی دندان همراه است (حفره ها)

زمان کوتاهتر شیردهی مربوط هستند به میزان بالاتر چاقی ، رینیت (سرماخوردگی) و آسم. این مهم است ، به عنوان رژیم غذایی نامناسب و تنفس دهانی خطر ایجاد حفره را افزایش می دهد.

READ  بهترین معاملات جمعه سیاه در مورد محصولات مورد علاقه دهان و دندان من

چه مدت باید شیر دهید؟

برای رشد مناسب فک ، باید در صورت امکان حداقل 6 ماه و حداکثر 2 سال با شیر مادر تغذیه کنید.

شیردهی انحصاری با شیر مادر از طریق 6 ماه موثرترین پیش بینی کننده رشد خوب ارتودنسی است. بیشتر مطالعاتی که در بالا گفتم ، نشان داد که هرچه کودک با شیر مادر تغذیه کند ، احتمال داشتن دندانهایی صاف و با فاصله مناسب وجود دارد.

مشکلات و راه حل های معمول شیردهی

صرف نظر از مزایایی که به مادر می دهد ، همه مادران قادر به شیر دادن به نوزادان نیستند. در حقیقت ، دختر بزرگ من با یک مورد شدید ورم پستان مواجه شد که برای همیشه شیر دادن را پایان داد.

اگر با مشکلات شیردهی روبرو هستید ، منابع خاصی می توانند به شما کمک کنند:

 • اگر کودک شما تلاش می کند تا قفل کند: از نظر وجود لب یا لکنت زبان، که می تواند شیردهی را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. پیوندهای زبان باید به محض شناسایی برای بهبود رشد ارتودنسی و سایر مشکلات مرتبط آزاد شود. بسته به زمان شناسایی و آزاد شدن بند ، ممکن است لازم باشد با یک درمانگر عملکرد م myثر کار کنید برای تمرین مجدد عضلات دهان.
 • اگر به طور کلی با شیردهی دست و پنجه نرم می کنید: با یک مشاور شیردهی دارای مجوز هیئت مدیره صحبت کنید یا از طریق آن پشتیبانی محلی پیدا کنید لیگ لاچ. غالباً ، کمک گرفتن از شخصی که می تواند روزی رو در رو با شما بگذرد ، به تشخیص و حل مسائل مشترک کمک می کند.
 • اگر به هر دلیلی قادر به شیردهی نیستید: در مورد خرید شیر مادر اهدایی که نیاز به نسخه پزشک دارد با پزشک خود صحبت کنید. خانواده های کم درآمد نیز ممکن است بتوانند شیر اهدایی رایگان دریافت کنند. دیدن شکست از آنچه انتظار می رود برای لیستی از بانکهای شیر مادر و س questionsالات رایج در مورد شیر مادر اهدایی.

در نهایت ، داشتن جامعه ای از مادران یکی از بهترین راه های تشویق است ، به خصوص اگر شیردهی یک چالش باشد. برای مادران تازه وارد ، گروه های محلی را در فیس بوک یا انجمن های آنلاین بررسی کنید.

راه های دیگر برای جلوگیری از بریس

مسائل ارتودنسی به دلیل ترکیبی از عوامل ، معمولاً در حاملگی و رشد زودرس نوزاد اتفاق می افتد.

علاوه بر شیردهی ، ممکن است بتوانید از بریس جلوگیری کنید:

 • دلسرد کننده پستاندار استفاده و مکیدن انگشت شست: در بعضی موارد ، اینها می تواند نفی کند اثرات شیردهی
 • مشاهده ویتامین K2: اطمینان حاصل کنید که کودک شما مقدار زیادی از او رنج می برد ویتامین K2 از طریق شیردهی و روغن کبد ماهی
 • ارزیابی اولیه ارتودنسی: انجام یک ارزیابی ارتودنسی در سنین 2-5 سالگی ممکن است به متخصص ارتودنسی شما اجازه دهد مشکلات رشد زود هنگام را با گسترش دهنده های کام اصلاح کند. این می تواند رشد فک را ترغیب کند و فضای کافی برای ورود دندان ها ایجاد کند. به دنبال یک متخصص ارتودنسی باشید که متخصص “ارتوتروپیک” باشد.
READ  نقد و بررسی کتاب 'میکروبیوم دهان خود را شفا دهید'

غذای آماده: شیردهی و رشد فک

شیردهی یک روش حیاتی برای حمایت از رشد صحیح فک و کاهش خطر مشکلات ارتودنسی ، مانند دندانهای شلوغ یا نامرتب است. این ممکن است کودک شما را از نیاز به بریس جلوگیری کند.

13 منبع

 1. Victora، CG، Bahl، R.، Barros، AJ، França، GV، Horton، S.، Krasevec، J.،… & Group، TLBS (2016). شیردهی در قرن بیست و یکم: اپیدمیولوژی ، مکانیسم ها و اثر مادام العمر. لانست ، 387(10017) ، 475-490. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26869575/
 2. Wang، XT، & Ge، LH (2015). تأثیر الگوی تغذیه بر رشد دندان ، دندان و فک در کودکان. پکن دا xue xue بائو. Yi xue ban = مجله دانشگاه پکن. علوم بهداشتی ، 47(1) ، 191-195. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25686355/
 3. صفحه ، دی سی (2001). شیردهی ارتوپدی فکری اولیه است (مقدمه). ارتودنتیست عملکردی ، 18(3) ، 24. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11799699/
 4. Arvedson ، JC (2006). بلع و تغذیه در نوزادان و کودکان خردسال. GI Motility بصورت آنلاین. متن کامل: https://www.nature.com/gimo/contents/pt1/full/gimo17.html
 5. Labbok ، MH ، و Hendershot ، GE (1987). آیا شیردهی از مال اکلوژن محافظت می کند؟ تجزیه و تحلیل مکمل بهداشت و درمان کودک 1981 در نظرسنجی ملی مصاحبه بهداشت. مجله پزشکی پیشگیری آمریکا ، 3(4) ، 227-232. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3452360/
 6. Peres، KG، Cascaes، AM، Nascimento، GG، & Victora، CG (2015). تأثیر شیردهی بر سوocc گرفتگی ها: یک مرور سیستماتیک و تجزیه و تحلیل متا. اکتا پدییتاریا ، 104، 54-61. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26140303/
 7. Agarwal، SS، Sharma، M.، Nehra، K.، Jayan، B.، Poonia، A.، & Bhattal، H. (2016). اعتبار سنجی ارتباط بین مدت شیردهی ، مشخصات صورت ، انسداد و فاصله: یک مطالعه مقطعی مجله بین المللی دندانپزشکی کودکان بالینی ، 9(2) ، 162. متن كامل: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4921889/
 8. AL_Duliamy، MJ (2018). تأثیر مدت زمان شیردهی بر ایجاد خصوصیات اکلوزال طبیعی دندان دندانی اولیه در کودکان پیش دبستانی بغداد مجله دانشکده دندانپزشکی باغداد ، 30(4) ، 37-44. متن کامل: https://www.researchgate.net/profile/Munad_AL_Duliamy/publication/332548140_The_Impact_of_Breastfeeding_Duration_on_the_Development_of_Normal_Occlusal_Features_of_the_Primary_Dentition_among_Baghdad_Preschool_Children/links/5cbc32b5a6fdcc1d49a3ff14/The-Impact-of-Breastfeeding-Duration-on-the-Development-of-Normal-Occlusal-Features-of-the- دندانپزشکی اولیه-در-بغداد-پیش دبستانی-کودکان. pdf
 9. Boronat-Catalá، M.، Montiel-Company، JM، Bellot-Arcís، C.، Almerich-Silla، JM، & Catalá-Pizarro، M. (2017). ارتباط بین مدت شیردهی و بدشکلی در دندان های اولیه و مختلط: یک بررسی سیستماتیک و فراتحلیل گزارش های علمی ، 7(1) ، 1-11. متن کامل: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5505989/
 10. Sabuncuoglu ، O. (2013). درک روابط بین شیردهی ، سوocc انسداد ، ADHD ، تنفس بی نظم خواب و آسیب های تروماتیک دندان. فرضیه های پزشکی ، 80(3) ، 315-320. چکیده: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23306004/
 11. Guilleminault، C. (2013). آپنه خواب انسدادی کودکان و نقش حیاتی رشد دهان و صورت: شواهد. مرزها در عصب شناسی ، 3، 184. متن کامل: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551039/
 12. Muc، ME (2015) ارتباط چاقی کودکان با علائم آسم و رینیت در کودکان 6-8 ساله ساکن منطقه کویمبرا ، پرتغال: نقش عوامل محیطی ، خانوادگی و اقتصادی – اقتصادی (پایان نامه دکترا). متن کامل: https://eg.uc.pt/handle/10316/26693
 13. de Deus ، VF ، Gomes ، E. ، da Silva ، FC و Giugliani ، ERJ (2020). تأثیر استفاده از پستانک بر ارتباط بین مدت شیردهی و اپن بایت قدامی در دندان های اولیه. حاملگی و زایمان BMC ، 20(1) ، 1-6. متن کامل: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7346668/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *