مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

فناوری واکسن دستیابی به موفقیت Covid می تواند به شکست سایر بیماری ها ، بهداشت نیوز ، ET HealthWorld کمک کند

1 min read

پیشرفت واکسن Covid فناوری می تواند به شکست سایر بیماری ها کمک کندتوسط جان میلر و لودویگ برگر

زوریخ / فرانکفورت – دانشمندان می گویند ، فناوری پیشرفتی که بدن را به یک کارخانه واکسن زاپاس تبدیل می کند ، آماده انقلابی در مبارزه با Covid-19 است ، اما همه گیرهای آینده و حتی سرطان می تواند در مرحله بعدی باشد.

موفقیت اولیه واکسن های به اصطلاح پیام رسان ریبونوکلئیک اسید (mRNA) در آزمایشات مرحله آخر توسط Moderna و همچنین Pfizer و شریک آلمانی آن BioNTech اولین اثبات این مفهوم است.

براساس یافته های موقت ، هر دو واکسن آزمایشی دارای میزان کارایی بالاتر از 90٪ بودند که بسیار بالاتر از حد انتظار بود و بسیار بالاتر از آستانه 50٪ تنظیم کننده های ایالات متحده بر واکسن اصرار دارند.

اکنون دانشمندان می گویند این فناوری ، انقلابی در حرکت آهسته از زمان کشف mRNA تقریباً 60 سال پیش ، می تواند تولید واکسن های جدید را تسریع کند.

طبق یک مطالعه در سال 2013 ، روش سنتی ایجاد واکسن – معرفی یک ویروس ضعیف یا مرده یا قطعه ای دیگر برای تحریک سیستم ایمنی بدن – به طور متوسط ​​بیش از یک دهه طول می کشد. یک واکسن آنفولانزای همه گیر بیش از هشت سال به طول انجامید در حالی که واکسن هپاتیت B تقریباً 18 سال در حال ساخت بود.

واکسن Moderna از تعیین توالی ژن به اولین تزریق انسان در 63 روز گذشته تبدیل شد.

با کاندیدای BioNTech و Pfizer Covid-19 در یک مسیر مشابه ، هر دو می توانند امسال تصویب مقررات را بدست آورند ، به سختی 12 ماه از زمان ظهور ویروس کرونا می گذرد.

شرکت های دیگر این فناوری را دنبال می کنند مانند CureVac آلمان نیز یک کاندید واکسن mRNA دارد ، هرچند هنوز آزمایش مرحله پایانی را شروع نکرده و امیدوار است که پس از ژوئیه 2021 چراغ سبز دریافت کند.

جرمی فارار ، مدیر واحد تحقیقات بالینی دانشگاه آکسفورد ، که توسط Wellcome پشتیبانی می شود ، گفت: “ما به پیشرفتهای انجام شده در سال 2020 نگاه خواهیم کرد و خواهیم گفت:” آن لحظه ای بود که علم واقعاً یک جهش رو به جلو داشت “. اعتماد کنید

READ  رقابت چین برای واکسن Covid-19 س questionsالات ایمنی ، بهداشت نیوز ، ET HealthWorld را ایجاد می کند

خنده آخر

mRNA که در سال 1961 کشف شد ، پیام هایی را از DNA بدن به سلولهای خود منتقل می کند و به آنها می گوید پروتئین های مورد نیاز برای عملکردهای مهم مانند هماهنگی فرآیندهای بیولوژیکی مانند هضم غذا یا مبارزه با بیماری ها را بسازند.

واکسن های تجربی Moderna و همچنین Pfizer و BioNTech با استفاده از mRNA ساخت آزمایشگاه به سلول ها دستور می دهند پروتئین های سنبله ویروس کرونا را بسازند ، که باعث می شود سیستم ایمنی بدن بدون تکثیر مانند ویروس واقعی عمل کند.

در سال 1990 دانشمندان موفق شدند با تزریق mRNA موش ها را وادار به تولید پروتئین کنند که این نشانه اولیه توانایی این فناوری است.

اما طرفداران اولیه مانند کاتالین کاریکو ، دانشمند متولد مجارستان و معاون ارشد رئیس BioNTech ، با موانعی مانند بی ثباتی mRNA در بدن و تمایل آن برای ایجاد پاسخ های التهابی ، مانع شدند.

دستیابی به موفقیت در حدود سال 2005 اتفاق افتاد که Kariko به همراه همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند که چگونه می توان mRNA را تحویل داد بدون اینکه سیستم ایمنی بدن را به بیش از حد برساند.

هنوز 15 سال دیگر طول کشید – و همه گیری که اقتصاد جهان را به زانو درآورد – تا رسیدن به اوج موفقیت. كاریكو گفت سالها تعقیب و گریز او باعث شد او باعث شوخی برخی از همكاران دانشگاه شود.

وی به رویترز گفت: “آخرین باری که آنها به من خندیدند و مرا مسخره کردند این بود که هفت سال پیش فهمیدند که قصد پیوستن به BioNTech را دارم و فهمیدند که این شرکت (حتی) حتی وب سایتی ندارد.” “اما اکنون ، آنها از BioNTech یاد گرفته اند و ما می توانیم کارهای خوبی انجام دهیم.”

کاریکو گفت که کار زندگی او می تواند سود بدهد ، نه فقط در برابر Covid-19 ، بلکه بیماری های دیگر.

کاریکو ، که دخترش قایقران مدال طلای المپیک ایالات متحده است ، گفت: “این می تواند برای محصول بعدی ضد ویروسی ، واکسن آنفلوانزا و سایر بیماری های عفونی ، قایقرانی آسان تر باشد.”

READ  WSJ ، اخبار سلامت ، ET HealthWorld

سرطان بعدی؟

به عنوان مثال Moderna و BioNTech همچنین از فناوری mRNA برای داروهای تجربی سرطان استفاده می کنند.

BioNTech در آزمایش فاز II mRNA ضد ملانوم را با غول دارویی سوئیسی Roche آزمایش می کند. از جمله پیشرفته ترین پروژه های Moderna ، علاوه بر واکسن Covid-19 ، می توان ترکیبات mRNA برای درمان سرطان تخمدان یا ایسکمی میوکارد را نام برد که در مرحله آزمایش دوم نیز هستند.

هیچ یک از درمانهای بالقوه سرطان mRNA به آزمایشهای مهم فاز III در مقیاس بزرگ نرسیده اند ، اما کاریکو اذعان می کند که سرطان یک چالش بزرگتر است.

در حالی که یک ویروس یک متجاوز خارجی است ، سلولهای سرطانی ، هرچند بدخیم ، از داخل بدن می آیند و آنها را سخت تر می کند تا جستجو کنند و در معرض دید قرار بگیرند تا بتوانند مورد حمله قرار گیرند.

وی گفت: “گاهی اوقات سرطان فقط به دلیل تکثیر ژن ها و کروموزوم ها ایجاد می شود و پس از آن همه چیز در مورد آن طبیعی به نظر می رسد و سلول بیشتر از حد لازم تقسیم می شود.”

در مورد واکسن ها علیه بیماری های عفونی ، روش سنتی صنعت داروسازی این است که آنها را در راکتورهای بزرگ زیستی ببندد ، این یک فرآیند زمان بر و گران قیمت در تأسیساتی است که ساخت آن می تواند تا 700 میلیون دلار هزینه کند.

در مقابل ، زولتان کیس ، محقق کالج امپریال لندن که مدل تولید واکسن را مدل می کند ، تخمین می زند که یک راکتور زیستی پنج لیتری در داخل یک مرکز 20 میلیون دلاری می تواند سالانه یک میلیارد دوز از انواع واکسن های mRNA ایجاد کند.

تولید کننده دارو Lonza ، که برای تهیه مواد 400 میلیون دوز واکسن Moderna سالانه در سایت های ایالات متحده و سوئیس ثبت نام می کند ، قرار است امسال با تولید خطوط تولید 60 تا 70 میلیون دلار تولید خود را آغاز کند.

READ  Alembic Pharma's JV Aleor Dermaceuticals از USFDA برای ژل تستوسترون سر تکان می دهد ، Health News ، ET HealthWorld

آندره گورک ، رهبر جهانی لونزا برای پروژه مدرنا ، به رویترز گفت: “ما در مقیاس کوچکتر و در امکانات کوچکتر mRNA را تولید می کنیم در حالی که با تجهیزات و امکانات سنتی در مقیاس بزرگتر مقایسه می شویم.” “سطح شیب دار تولید سریعتر و مقرون به صرفه تر است.”

‘پاسخ فوق العاده سریع’

ریموند شیفلرز ، از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در هلند ، که رئیس یک برنامه اتحادیه اروپا برای درمان mRNA است ، گفت: مزیت عمده این فناوری این است که تولیدکنندگان واکسن می توانند “یک پاسخ بسیار سریع” داشته باشند.

وی گفت: طی چند هفته آزمایش می تواند مزیت عمده ای نسبت به واکسن های معمولی باشد.

در لحظه ای که توالی ژنومی پاتوژن شناخته شده است ، می توان mRNA های مصنوعی را طراحی کرد که قسمتهای اصلی ویروس را کد می کند ، مانند پروتئین سنبله بالقوه کشنده ویروس کرونا.

خطرات و چالش های mRNA همچنان وجود دارد.

برخی از نامزدها باید در دمای بسیار سرد نگهداری شوند ، و در کشورهای با زیرساخت های محدود تحویل بالقوه دشوار است. شیفلر گفت ، حمل و نقل آنها نیز ممکن است شکننده باشد.

به عنوان مثال واکسن BioNTech باید در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد منتقل شود ، اگرچه Moderna روز دوشنبه گفت که می تواند نامزد خود را در یخچال های عادی حمل کند.

فرانسیس کالینز ، مدیر انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) ، که بودجه تولید واکسن Moderna را تأمین می کند ، همچنین گفت که واکسن های mRNA ممکن است گلوله نقره ای برای آنفولانزا نباشد ، زیرا جهش آن چنان سریع انجام می شود که رسیدن به 90٪ اثر بعید است.

اما برای Covid-19 ، کالینز گفت که mRNA احتمالاً انقلابی است.

کالینز گفت: “به وضوح چندین ماه سریعتر از هر روش دیگر است.” “در یک لحظه بحران ، چندین ماه واقعاً مهم است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *