مجله خبری بهداشت | دندان | سلامت

اخبار سلامت | اخبار پزشکی | اخبار دندان پزشکی | سلامت دندان

مطالعه جدید: لیزر درمانی سطح پایین می تواند به اندازه فرموکرزول در صرفه جویی در دندان های مولر اولیه موثر باشد

1 min read

پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلات دهان و دندان است که کودکان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. پوسیدگی درمان نشده می تواند منجر به از دست دادن زودرس دندانهای شیری شود که به نوبه خود می تواند بر ظاهر ، گفتار و عملکرد جویدن در کودکان تأثیر بگذارد.

پالپوتومی یکی از تکنیک های درمان پوسیدگی دندان در کودکان است. این در مواردی انجام می شود که پوسیدگی در داخل تاج دندان (بخشی از دندان که در بالای لثه دیده می شود) محدود شده و تا ریشه پیشرفت نکرده است.

بیش از شش دهه است که از فرموکرزول ، مخلوطی از فرمالدئید و تریکرزول برای پالپوتومی استفاده می شود. استقبال گسترده از فرموکرزول مدیون عواملی مانند سهولت استفاده و خواص ضد باکتری عالی است.

لیزر درمانی سطح پایین یا LLLT به دلیل اقدامات ضد التهابی و تسکین دهنده درد شناخته شده است. مطالعات نشان می دهد که LLLT همچنین می تواند ایمنی بدن را بهبود بخشد.

این مطالعه با هدف تجزیه و تحلیل میزان موفقیت و اثربخشی LLLT در استفاده از پالپوتومی در مقایسه با فرموکرزول ، “ماده پانسمان تفاله استاندارد طلا” انجام می شود.

مشخصات در مورد مطالعه

این مطالعه یک کارآزمایی بالینی تصادفی از دهان و دندان است و در کلینیک های دندانپزشکی کودکان دانشگاه کینگ عبدالعزیز ، جده ، عربستان سعودی انجام شده است و از اول آگوست 2016 تا 31 آگوست 2017 ادامه دارد.

كودكانی كه برای مطالعه انتخاب شده بودند بین پنج تا هشت سال سن داشتند و ملاك انتخاب پوسیدگی عمیق (كه باید تحت عمل پالپوتومی قرار گیرد) حداقل در یك مولر برگریز در هر دو طرف بود.

READ  رژیم غذایی بیش از مسواک زدن برای دندان های قوی مهم است. این چرا است.

معیارهای انتخاب دندان برای مطالعه عبارت بودند از:

  • دندان ها باید در قسمت تاج قابل بازیابی باشند.
  • نباید تورم ، تحرک و درد خود به خودی وجود داشته باشد
  • وقتی از طریق Xrays بررسی می شود ، هیچ مدرکی از عفونت در نوک ریشه وجود ندارد.

حتی اگر 50 کودک غربالگری شدند ، فقط 36 نفر از آنها می توانند معیارهای فوق را داشته باشند.

به طور کلی ، 106 دندان واجد شرایط انجام پالپوتومی بودند. از این رو 53 دندان هر کدام به گروه LLLT و گروه FC اختصاص یافتند.

روش پالپوتومی

برای روش پالپوتومی ، یک ژل بیهوشی بر روی لثه های دندان آسیب دیده مالیده شد و سپس یک بیهوشی موضعی انجام شد.

پس از جداسازی دندان با سد لاستیک و گیره مناسب ، قسمت پوسیده دندان برطرف شد.

پالپ بافتی است که در داخلی ترین قسمت دندان وجود دارد و در محفظه پالپ قرار دارد. پالپ از رگ های خونی و رشته های عصبی تشکیل شده است که دندان را زنده نگه می دارد.

پالپوتومی شامل برداشتن پالپ داخل تاج است ، از یک وسیله تیز به نام بیل مکانیکی قاشق برای بیرون کشیدن آن استفاده شد. برای جلوگیری از خونریزی که پس از آن اتفاق می افتد ، اتاق پالپ را با آب مقطر شستشو داده و یک پنبه رول آغشته به نرمال سالین را برای مدت حدود پنج دقیقه در محفظه پالپ قرار دادند.

1. گروه سطح پایین لیزر درمانی (LLLT)

دندان های طبقه بندی شده برای گروه LLLT به مدت 40 ثانیه از طریق فیبر نوری 200 میکرومتر در معرض تابش لیزر با طول موج 810nm قرار گرفتند ، نوک آن در حدود 2 میلی متر از پالپ نگه داشته شد.

READ  بهترین معاملات جمعه سیاه در مورد محصولات مورد علاقه دهان و دندان من

برای اطمینان از در معرض قرار گرفتن تمام قسمتهای داخل محفظه پالپ ، نوک آن به اطراف محفظه پالپ منتقل شد.

2. گروه Formocresol (FC)

در مورد افتادن دندانها در زیر گروه FC ، یک پنبه کوچک را با فرموکرزول رقت 1: 5 آغشته کرده و حدود 5 دقیقه در داخل محفظه پالپ قرار دهید.

مرحله بعدی پر کردن محفظه پالپ با یک ماده پر کننده موقت به نام اکسید روی تقویت شده – eugenol بود که سرانجام در انتصاب بعدی با ماده پر کننده دائمی به نام سیمان گلاس آینومر و به دنبال آن قرار دادن تاج فولاد ضد زنگ جایگزین شد.

کودکان پس از 6 ماه و یک سال از عمل برای پیگیری فراخوانده شدند. در طی معاینه بالینی ، هیچ نشانه ای از حساسیت ، تحرک ، دندان درد یا تورم مشاهده نشد ، در حالی که در ارزیابی رادیوگرافی هیچ اختلالی مانند عفونت در نوک ریشه تشخیص داده نشد.

از این رو ، این مطالعه می تواند نشان دهد که پالپوتومی در هر دو گروه موفقیت آمیز بود ، و هر دو روش پانسمان فرموکرزول و همچنین لیزر درمانی سطح پایین نتیجه یکسانی را به همراه داشت.

بحث

LLLT می تواند باعث افزایش فرآیند کلسیفیکاسیون در سطح زخم شود. به همین دلیل است که این روش درمانی می تواند مزایای مختلفی داشته باشد ، برای پالپوتومی مانند

  • حداقل تهاجمی است
  • این یک روش سریع است بنابراین زمان کمتری را برای صندلی مصرف می کند.
  • این خاصیت باعث ترمیم بافت های دندانی می شود.
  • این می تواند حساسیت بیش از حد را کاهش دهد
  • این می تواند باعث کاهش یا از بین بردن درد ناشی از اقدامات درمانی دندانپزشکی شود.
READ  مطالعه جدید: لیزر درمانی سطح پایین می تواند به اندازه فرموکرزول در صرفه جویی در دندان های مولر اولیه موثر باشد

اگرچه فرموکرزول ، هنگامی که به عنوان ماده پالپوتومی استفاده می شود ، باعث رسوب زدایی پالپ نیز می شود ، ممکن است واکنش نامطلوبی را در پالپ موجود در ریشه ها ایجاد کند. این می تواند منجر به مرگ پالپ ریشه و التهاب شود. علاوه بر این ، فرموکرزول سرطان زا است (می تواند باعث سرطان شود) و از این رو در رقت 1: 5 استفاده می شود.

با این اوصاف ، برای تأیید مزایای LLLT نسبت به FC ، تحقیقات علمی بیشتری لازم است و برای اعتبار سنجی LLLT به عنوان یک روش معمول پودودنتیک ، مطالعات با اندازه نمونه بزرگتر و مدت زمان پیگیری بیشتر لازم است.

یادداشت نهایی

پالپوتومی یک روش درمانی انتخابی برای صرفه جویی در مولرهای اولیه است که فقط بر روی قسمت تاجی تاج بافت پالپ تأثیر می گذارد.

در طی چند دهه گذشته فرموکرزول ماده ترجیحی برای پالپوتومی بوده است.

این مطالعه برای ارزیابی اثر LLLT در پالپوتومی و مقایسه نتایج با نتایج بدست آمده از طریق فرموکرزول انجام شده است.

میزان موفقیت در دندانهای تحت درمان با LLLT و FC مشابه بود. علاوه بر این ، LLLT مزایای اضافی سریع و کم تهاجمی بودن را نشان داده است.

برای در نظر گرفتن LLLT به عنوان بخشی از پالپوتومی معمول ممکن است تحقیقات بیشتری لازم باشد.

علامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *