کامپوزیت های Bulk Fill: ملاحظات و کلیدهای موفقیت

6. جریان را بشناسید.

رئولوژی یکی از ویژگی های مهم هر کامپوزیت دندانی است که شامل پرکننده های حجیم نیز می شود. ویسکوزیته مواد می تواند تأثیر مشخصی بر تعدادی از متغیرها از جمله سازگاری، جابجایی، استحکام مکانیکی و تنش انقباضی داشته باشد. علاوه بر این، نحوه نازک شدن یا ضخیم شدن مواد در حین برش و اعمال می تواند بر روی سازگاری و همچنین توانایی کامپوزیت برای شکل دادن و مجسمه سازی برای آناتومی نهایی تأثیر بگذارد.

در حالی که کامپوزیت های پرکننده حجیم دارای ویسکوزیته های متفاوتی هستند، معمولاً به عنوان ویسکوزیته کم یا زیاد طبقه بندی می شوند – هر کدام دارای مجموعه ای از نقاط قوت، ضعف و تکنیک های آماده سازی ایده آل هستند. پرهای حجیم با ویسکوزیته بالا معمولا قوی، ضخیم و قابل بسته بندی یا شکل پذیر هستند، اما شهرت سازگاری ضعیف و استرس بالاتری دارند. از سوی دیگر، پرکننده‌های حجیم با ویسکوزیته پایین (یا کامپوزیت‌های روان‌پذیر)، سیال‌تر هستند و بنابراین بهتر تطبیق می‌یابند، اما اغلب به قیمت از دست دادن خواص مکانیکی و سایش.
به خاطر داشته باشید که این مزایا و معایب قوانین سخت و سریعی نیستند – و خواص مواد خاصی را می توان با تکنیک هایی مانند استفاده از گرم کننده کامپوزیت یا انتخاب روش تحویل متفاوت تغییر داد.

در واقع، برخی از مواد پرکننده حجیم دارای سیستم‌های تحویلی هستند که از خواص تیکسوتروپیک یا نازک شدن برشی مواد بهره می‌برند. به این معنی که ویسکوزیته آنها به طور موقت در طول برش ناشی از اکستروژن کاهش می یابد و به داخل آماده سازی حفره جریان می یابد، تا سازگاری بهتر و حفره های کمتر – بدون به خطر انداختن خواص مکانیکی. بسته به ماده، این ویسکوزیته ممکن است دوباره نسبتاً سریع افزایش یابد تا امکان شکل‌دهی و مجسمه‌سازی مواد فراهم شود. مطمئن شوید که ویسکوزیته و روش تحویل مواد شما با هم کار می کنند تا بهترین نتیجه ممکن را به شما ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.